Przejdź do treści
Wczytuję...
18sty

Kiedy najlepiej zwiedzić Japonię?

  • turystyka

Japonia, to spokojny i nowoczesny azjatycki kraj. Każdego roku przyciąga miliony turystów i, obok Chin, staje się jednym z najpopularniejszych celem podróży. Możesz zorganizować swój wyjazd przez cały rok, ale aby cieszyć się najlepszą pogodą musisz wiedzieć, jaki klimat panuje w Japonii. Zapraszamy do lektury naszego krótkiego kompendium, które pomoże Ci w wybraniu najbardziej optymalnej pory roku przy planowaniu podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni.

18sty

Jakie są najpopularniejsze dyscypliny sportowe w Japonii?

  • sport

Aktywność sportowa stanowi część dziedzictwa kulturowego każdego kraju na całym świecie. W tym roku Japonia będzie gospodarzem dużej międzynarodowej imprezy sportowej: Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w dniach 23 lipca–8 sierpnia 2021. Co więcej, sławę japońskich tradycyjnych dyscyplin sportowych doceniają wszyscy i wykraczają one daleko poza granice archipelagu, zwłaszcza sztuki walki. Wśród młodych Japończyków jednak dominują sporty popularne na całym świecie takie jak: baseball, piłkę nożną, nurkowanie, narciarstwo, snowboard i surfing.

18sty

Jak podróżować rowerem w Japonii?

  • rowery

Podróżowanie na rowerze po Japonii ma wiele zalet. Ponieważ metro jest często zatłoczone, a samochody utykają w korkach, korzystanie z roweru jest szybsze i bardzo ekonomiczne. Nierzadko zdarza się, że japońskie miasta mają ogromne parkingi dla rowerów, bo Japończycy lubią pedałować. Ponadto, dzięki obecności rowerów samoobsługowych, zwiedzanie Japonii na rowerze szybko staje się przyjemnością.

14sty

GOHAN TAKIKOMI - jednogarnkowa potrawa pełna ryżu, warzyw i owoców morza

  • ryżowa potrawa

Ryż jest w Japonii tak samo ważny jak chleb. Ryż japoński (japonica) jest ryżem okrągło ziarnistym, zawierającym dużo skrobi, co nadaje mu nieco lepki wygląd. Ciekawostką jest to, że na półwyspie japońskim trudno jest znaleźć inny rodzaj ryżu niż "japonica". Ta tradycyjna odmiana w dużej mierze dotowana jest przez państwo. Jeszcze kilkanaście lat temu sprzedaż zagranicznego ryżu była zakazana. Następnie, w imię wolnego handlu, wprowadzono kontyngenty importowe. Jednak przepisy deregulujące w dużym stopniu są omijane przez stosowanie nieco surrealistycznej praktyki.

14sty

OICHO-KABU. JAPOŃSKA WERSJA KARCIANEGO BAKARATU

  • karty

Japonia uwodzi nas swoją bogatą i zróżnicowaną kulturą, tradycjami przodków, gastronomią i doskonałością technologiczną. Obfituje również w gry wszelkiego rodzaju, od najprostszych do najbardziej oryginalnych. Niektóre pochodzą z czasów feudalnej Japonii, a nawet wcześniej, podczas gdy inne są znacznie nowsze. W każdym razie wszystkie te gry przyczyniają się również do bogactwa kulturowego Japonii. W tym artykule przedstawimy tradycyjną japońską grę karcianą: Oicho-Kabu.

21gru

DRZEWKO BONSAI – MINIATUROWY SYMBOL JAPOŃSKIEJ HARMONII

  • BONSAI

W tym roku na Dzień Mamy postanowiłam kupić mojej ukochanej Matuli wyjątkowy i ozdobny kwiat. W tym celu udałam się do kwiaciarni w poszukiwaniu najpiękniejszego, a jednocześnie najbardziej kolorowego i przepełnionego pachnącymi pąkami. Po kilkakrotnym przechodzeniu między regałami błądziłam myślami i nie mogłam się jednomyślnie zdecydować – niby otaczało się mnie wiele zjawiskowych kwiatów, ale nadal czegoś mi brakowało.

21gru

KOKEDAMA - JAPOŃSKA SZTUKA WISZĄCYCH KWIATÓW

  • KOKEDAMA

Japonia od długich stuleci zadziwia i mocno fascynuje wszystkich, którzy choć odrobinę mieli z nią kontakt – czy to poprzez kuchnię, architekturę czy nawet przyrodę. Zamiennie nazywana jest także Krajem Kwitnącej Wiśni, co wskazuje nie tylko na urokliwy proces jakim jest otwieranie się pąków kwiatów, ale przede wszystkim na ścisły kontakt kultury z przyrodą. Ta niezwykła harmonia pozwalała przez wieki wznosić się całemu społeczeństwu na wyżyny doskonałości.

17gru

HIKIKOMORI – JAPOŃSKA CHOROBA SAMOTNOŚCI I IZOLACJI

  • kobieta

Wielu z nas potrzebuje czasem pobyć w samotności. Takie chwile pozwalają na zebranie myśli, uspokojenie wszelkich emocji, a także przede wszystkim zrozumienie własnych zachowań i planów. Kiedy po całym dniu spędzonym wśród rozmaitych ludzi i hałaśliwych tłumów zapragniemy czasu dla siebie, to nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Jesteśmy w końcu gatunkiem stadnym, ale też pełnym indywidualistów.

09lis

SUMO - JAPOŃSKA SZTUKA WALKI

  • SUMO

Sport jako forma ruchu pełni w życiu człowieka bardzo ważną rolę. Pomaga zachować dobrą kondycję fizyczną, reguluje oddech, wzmacnia nie tylko pracę serca i płuc, ale też pozostałe narządy, a dodatkowo za sprawą sportu możemy zrzucić zbędne kilogramy i uwalniane są hormony szczęścia. Już w starożytnych krajach uwielbiano zmagać się w licznych dyscyplinach, bo jak wiadomo – wraz z samą satysfakcją z wykonywanego zajęcia szło w parze także zadowolenie z wygranej.

Subskrybuj Encyklopedia sushi