Przejdź do treści
Wczytuję...

sport

Aktywność sportowa stanowi część dziedzictwa kulturowego każdego kraju na całym świecie. W tym roku Japonia będzie gospodarzem dużej międzynarodowej imprezy sportowej: Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w dniach 23 lipca–8 sierpnia 2021. Co więcej, sławę japońskich tradycyjnych dyscyplin sportowych doceniają wszyscy i wykraczają one daleko poza granice archipelagu, zwłaszcza sztuki walki. Wśród młodych Japończyków jednak dominują sporty popularne na całym świecie takie jak: baseball, piłkę nożną, nurkowanie, narciarstwo, snowboard i surfing.

BASEBALL

To dyscyplina, która coraz powszechniej jest uprawiana w Japonii. Ze względu na swoją popularność jest on prawie uznawany za jeden z narodowych sportów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Początki baseballu na archipelagu sięgają XIX wieku. Ponadto, japońska drużyna znajduje się w ścisłej czołówce światowej, podobnie jak Stany Zjednoczone i Kuba. Większość meczów jest transmitowana przez lokalne kanały telewizyjne i jest uważnie śledzona przez ludność. Lata 2006 i 2009 pozostają w  pamięci ludzi, ponieważ męska drużyna wygrywała międzynarodowe zawody. W 2008 i 2010 roku przyszła kolej na zwycięstwo drużyny kobiet w Pucharze Świata. W celu doszkalania młodzieży, co roku w japońskich szkołach średnich organizowany jest letni turniej.

PIŁKA NOŻNA

Piłka nożna, czyli „sakkaa”, stał się atrakcyjnym sportem od momentu założenia japońskiej zawodowej ligi piłki nożnej "J.League" w 1993 roku. Do jego popularności przyczyniła się również organizacja mistrzostw świata w piłce nożnej w 2002 r. pomiędzy Japonią a Republiką Korei. Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA w 2010 r. Japonia dotarła do 1/8 finału. Dzięki występom i umiejętnościom kadry narodowej Japonia w ostatnich trzydziestu latach czterokrotnie zdobyła Puchar Azji.

Jeśli chodzi o drużynę kobiet, zdobyła ona pierwsze miejsce na świecie, co miało miejsce w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych. A w 2012 roku zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Kilka stadionów zostało zbudowanych tak, aby mogły służyć w celach szkoleniowych dla najmłodszych Japończyków. W celu znalezienia najlepszych talentów organizowane są mistrzostwa w gimnazjach i liceach. Można powiedzieć, że Japończycy mają doskonale opracowany system szkoleniowy.

RUGBY

To kolejna dyscyplina sportu, z którą mamy problem, by połączyć się z Japonią. Jeśli chodzi o rugby, wszyscy oczekują muskularnych, dużych i masywnych mężczyzn. Ale Japończycy są dalecy od posiadania takiej postawy. Jednak przygotowania do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w 2021 r. znacznie zwiększają popularność tej działalności sportowej.

Wśród wielu krajów azjatyckich tylko Japonia była w stanie zorganizować Puchar Świata w Rugby w 2019 roku. Wydarzenie to jest wyjątkową okazją i prawdziwym zaszczytem dla fanów tego sportu. Krok po kroku, ta praktyka mobilizuje tłumy. A obecnie kraj Wschodzącego Słońca ma 126.000 licencjonowanych graczy.

SUMO

Sumo, japoński sport narodowy, to rytuał, który pochodzi sprzed ponad 1500 lat. W przeszłości polegało to na dziękowaniu bogom, gdy żniwa były dobre. Dlatego przed właściwą praktyką obejmuje ona kilka obrzędów.

Profesjonalni zapaśnicy, którzy ważą od 100 do 200 kg, są ubrani jak samuraje i posiadają specjalne pasy wykonane wyłącznie z jedwabiu. Walczą gołymi rękoma w określonej zagrodzie bojowej (4,5 m szerokości), aż jeden z nich dotknie ziemi inną częścią ciała niż stopy lub zostanie wyrzucony z ringu.

Dyscyplina ta znalazła się w szczytowym okresie w 1980-1990. Niestety, jej reputacja załamała się około roku 2000 z powodu śmierci młodego zapaśnika i sfałszowanych wynikach dopingowych. Od 2016 roku sumo powróciło do swej niegdysiejszej popularności.

WYŚCIGI SAMOCHODOWE

Wyścigi samochodowe były rozgrywane w Japonii już 1920 roku. Mimo to, kierowcy długo nie mieli  przeznaczonej do tego specjalnego toru. Dopiero w 1936 roku oficjalnie został otwarty pierwszy japoński tor wyścigowy "Tamagawa Speedway". Od tego czasu zyskuje na znaczeniu w  Japonii. Ten słynny tor gościł wiele znaczących międzynarodowych konkursów, w tym oczywiście Formułę 1.

Krok po kroku, duże firmy takie jak Soichiro Honda znalazły się wśród konkurentów na torze. Następnie właściciel Hondy otworzył "Suzuka International Racing Race" lub "Suzuka Circuit". Ze swojej strony Mitsubishi stworzył również tor wyścigowy o nazwie "Fuji Speedway" w latach 60. ubiegłego stulecia. Dzisiaj, ten tor wyścigowy jest własnością Toyoty. W sumie, w Japonii jest około 20 torów wyścigowych. Ale główne wyścigi odbywają się na torze Toyoty lub Hondy.

BOKS

Boks jest jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej na japońskim archipelagu. "Przywieźli" go do Japonii amerykańscy marynarze. Pierwsze walki toczyły się w miastach portowych. W tym czasie krajem rządziła dynastia szogunów, szogunat Tokugawa. Ten ostatni wyznaczył zapaśnika sumo o nazwisku "Tsuneichi Koyanagi", aby rzucił wyzwanie amerykańskim bokserom. To właśnie od tego momentu boks stał się sławny w całej Japonii.

Ojciec japońskiego boksu: Yujiro Watanabe trenował w Kalifornii w wieku 16 lat. W 1921 roku wrócił do kraju i otworzył klub Nippon Kento. Na przestrzeni lat powstało kilka stowarzyszeń i federacji tej praktyki. Aby zachęcić bokserów do udziału w zawodach krajowych, Japońska Komisja Bokserska ustanowiła ścisłe zasady, które regulują ten sport w Japonii.

SURFING

Surfing to hobby młodych ludzi. Dyscyplina ta w Japonii również została spoluparyzowana przez Amerykanów a ściślej mówiąc przez marynarzy USA, którzy po II wojnie światowej stacjonowali w japońskich portach. Na japońskim archipelagu znajduje się kilka miejsc, gdzie fale przyciągają amatorów surfingu. Najbardziej popularne to: Kugenuma, Yugawara, Chiba Wada, Ichiyumi Point czy rzeka Sakawa. Tylko, należy je testować z umiarem i dużą ostrożnością. Na zawody sportowe należy udać się na 60 km plażę Tsurigasaki w prefekturze Chiba. Fale są po prostu imponujące.

SKATEBOARDING

W przeszłości japońscy deskorolkarze borykali się z poważnym problemem logistycznym. Większość sprzętu była importowana ze Stanów Zjednoczonych. Ostatnio jednak poczyniono starania, tworząc kilka sal szkoleniowych. Podczas najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Tokio będzie debiutować skateboarding. A Japończycy wydają się należeć do grona faworytów.

Wiesław

Leave a Comment