Przejdź do treści
Wczytuję...

kotlet

Przyjęło się, zupełnie stereotypowo, że w japońskiej kuchni przeważają (zaraz za sushi) ryby i owoce morza. Jednak mieszkańcy wyspy równie często jadają mięso. Jedną z takich potraw jest menchi katsu, czyli po prostu kotlet mielony. Powstały niegdyś na ulicach  Tokio od razu znalazł sobie miejsce w sercach Japończyków. Ciekawostką jest, że menchi w slangu używane jest jako niezbyt kulturalne słowo, dlatego w okolicach regionu Kansai kotleciki znane są jako minchi katsu.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Japońskie kotleciki wykonuje się niemal identycznie jak te, które zakorzeniły się w naszej kulturze kulinarnej, jednak z kilkoma znaczącymi różnicami. Przygotowując polskie mielone używamy bułki namoczonej w mleku i posiekanej drobno cebuli. Japońska wersja jest o wiele pełniejsza, a przez to smaczniejsza.

Tam mielone mięso (wołowinę, wieprzowinę lub ich mieszankę) mieszamy z panierką panko, żółtkami jaj, tłustą śmietanką, posiekaną natką pietruszki, porem i grzybami shiitake. Następnie doprawiamy obficie solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Po uformowaniu w tradycyjne, okrągłe kotleciki obsypujemy je mąką, moczymy w roztrzepanym jajku i obtaczamy w wyśmienitej panierce panko. Tak przygotowane musimy usmażyć na głębokim oleju. Powinien mieć on właściwą temperaturę – 160 stopni, ponieważ zbyt niska sprawi, że kotlety zrobią się tłuste, a zbyt wysoko szybko je spali.

Po usmażeniu w Japonii krojone są na cienkie plastry, aby bez trudu można było zjeść je pałeczkami, a następnie w towarzystwie pysznego ryżu i surówek polewane są sosem tonkatsu.

CO TO JEST PANIERKA PANKO I SOS TONKATSU?

Panierka panko popularna już nie tylko w Japonii, ale także coraz bardziej w pozostałych częściach świata, to nic innego jak grubo pokruszone i wysuszone pieczywo pszenne. Nie mylmy jednak, ponieważ nie jest to bułka tarta. Za sprawą panko tłuszcz nie jest tak mocno wchłaniany w mięso, a przygotowana potrawa jest o wiele bardziej chrupiąca.

Sos tonkatsu znajduje się na drugim miejscu na liście ulubionych sosów Japończyków. Został wymyślony specjalnie na potrzeby kotletów o tej samej nazwie – tonkatsu. Przypominają one znane nam kotlety schabowe, ale oczywiście w lepszej, japońskiej wersji. W składzie sosu znajdziemy korzenny sos Worcestershire, ketchup, cukier, sos ostrygowy i sok z cytryny.

Leave a Comment