Przejdź do treści
Wczytuję...

Nigiri Łosoś
Nigiri Tuńczyk Bluefin
Nigiri Węgorz
Nigiri Shime Saba
Nigiri Krewetka
Nigiri Seriola
Nigiri Tamago
Nigii Inari

Jednym z najstarszych, najbardziej popularnych i najprostszych rodzajów sushi jest nigirizushi, znane też jako nigiri. Uważane za najbardziej podstawową formę sushi różni się kształtem od tego, co przeciętny Europejczyk kojarzy z sushi – owiniętego w wodorosty ryżu z kawałkiem ryby w środku.

Co to jest nigirizusishi?

Nigirizushi robi się poprzez ugniatanie doprawionego octem ryżowym ryżu w niewielkie, wydłużone kulki, na które kładzie się takie składniki jak ryba, owoce morza lub japoński omlet tamgoyaki. Pomiędzy górną warstwę ryżu a kładzione nań składniki umieszcza się kilka kropel wasabi, aczkolwiek stosuje się również wasabi podawane na talerzu.

Historia nigirizushi

Nigiri powstało najprawdopodobniej w latach dwudziestych lub trzydziestych XIX wieku, w Edo (dawnym Tokio). Powszechnie uważa się, że twórcą tego stylu sushi był sushi master Hanaya Yohei. Rewolucyjne w tworzeniu nigiri było to, że dotychczas, z powodu szybkiego psucia się ryb i owoców morza, a przez to zmiany smaku potrawy, stosowano składniki świeżo wyłowione z morza; Yohei wprowadził to przepisu lekkie gotowanie lub marynowanie ryb i owoców morza w occie lub sosie sojowym, aby w ten sposób przedłużyć ich żywotność. Następnie kroił je na małe plasterki i podawał na kulkach uformowanych z ryżu doprawionego octem ryżowym. Owe kulki były o wiele większe od tych, które widzimy w dzisiejszym nigirizushi, które z reguły powinny mieć wielkość dwóch palców.

Yohei zrewolucjonizował nie tylko sposób podawania sushi, ale też cały przemysł sushi. Przedtem szefowie zajmowali się robieniem sushi na pół etatu i sprzedawali je niedrogo na stoiskach handlowych nazywanych yatai. Ponieważ jednak składniki podawanych tam dań były wątpliwej jakości, rząd postanowił ich zakazać. Yohei wprowadził pewien standard do robienia sushi, przyczyniając się do powstania i upowszechnienia restauracji specjalizujących się w podawaniu sushi.

Yohei dopracował technikę robienia nigirizushi w 1824 roku. Kiedy w 1923 miało miejsce wielkie trzęsienie ziemi w Kantō szefowie zajmujący się nigirzushi przenieśli się w inne tereny Japonii, doprowadzając do popularyzacji tego dania.

Różne rodzaje nigirizushi

Nigirizushi dzieli się na wiele rodzajów w zależności od składników podawanych na wierzch, a kilka najbardziej popularnych to:

  • Sake Nigiri (nigiri z łososiem) – nigiri z odpowiednio dobranych części łososia (głownie z odcinka brzusznego). Mięso łososia charakteryzuje się jedwabistą strukturą ze względu na bogate przerosty tłuszczowe.
  • Maguro Nigiri (nigiri z tuńczyka bluefin) – kawałki z polędwicy tuńczyka są precyzyjnie wycinanie pod odpowiednim kątem, aby mięso stało się znacznie delikatniejsze, a przez to komponowało się lepiej z ryżem.
  • Nigiri z Seriolą – kawałki delikatnego białego mięsa serioli.
  • Nigiri z Krewetą Tygrysią – krewetki parzone, lekko solne z nutą cytrusową.
  • Unagi Nigiri (nigiri z węgorzem) – węgorz słodkowodny, grillowany ze słodkim sosem kabayaki, posypany sezamem, na miejscu podawany na ciepło.
  • Shime Saba Nigiri – marynowana makrela, o doskonale wyważonym aromacie.
  • Nigiri Tamago –  japoński omlet przygotowany z wywarem dashi, posiadający delikatny morski smak z nutą słodko-słoną.

Leave a Comment