Przejdź do treści
Wczytuję...

ramen

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się jego niebywały wzrostu w rankingu najpopularniejszych zup. Jeśli pomyślimy o kuchni japońskiej to pierwsze, co nam przyjdzie na myśl to oczywiście sushi i właśnie ramen. Chyba nie ma osoby, która by choć z czystej ciekawości go nie spróbowała. Dostępny jest niemal w każdej azjatyckiej restauracji, a składniki do jego przygotowania w domowym zaciszu znajdziemy w większości supermarketów. Czym jednak jest owy ramen i skąd się wziął jego fenomen?

HISTORIA RAMENU

W japońskiej kuchni znajdziemy sporo potraw, które nie powstały na rodzimych ziemiach, ale przywędrowały z zachodu. Tak też powstał ramen. Na początku XIX wieku zawojował kuchnie i zmienił tradycyjny sposób gotowania zup. Do ugotowania klasycznej zupy wykorzystywano bulion na bazie ryb, owoców morza i warzyw. Z kolei bulion do ramenu gotuje się na mięsie i kościach wieprzowych. Prawdziwą popularność zyskał dopiero po II wojnie światowej, a obecnie… zjemy go wszędzie ;)

Swoją nazwę danie wzięło od chińskiego słowa lamian, co oznacza po prostu chiński makaron pszenny używany do tego rodzaju zupy. Co ciekawsze, przypomina on makaron wykorzystywany do zupek chińskich – nie tylko poprzez smak i wygląd, ale też za sprawą sposobu przyrządzania. Wystarczy zalać go wrzątkiem, odczekać krótką chwilę i gotowe! Legendy głoszą, że to właśnie ramen przyczynił się do powstania pierwszych na świecie ekspresowych zupek w kubeczku.

GŁÓWNE SKŁADNIKI

Podstawowa wersja zupy składa się z wieprzowego bulionu, cienkiego, chińskiego makaronu i kawałków mięsa, a całość doprawiana jest ulubionym sosem sojowym albo pastą miso (zrobiona ze sfermentowanej soi). Jednak, gdyby to była całość to za pewne potrawa nie stała by się na tyle rozpoznawalna. Jej fenomen polega na tym, że każda wersja może być indywidualna, a to za sprawą licznych dodatków, które można dopasowywać wedle uznania. W ten sposób wyróżniamy różne rodzaje ramenu, które dostępne są w zależności od regionu kraju, pory roku czy chociażby specjalności restauracji.

Należy zauważyć, że wszelkie dodatki powinno się jeść pałeczkami, z kolei do bulionu podawana jest specjalna łyżka, której można użyć albo po prostu wypić płynną część zupy za pomocą przechylenia miseczki w stronę ust.

RODZAJE RAMENU

Najpopularniejsze z ponad kilkudziesięciu wersji ramenu:

  • shoyu-ramen – bulion gotowany jest na kurczaku (niekiedy z dodatkiem wieprzowiny lub wołowiny). Za sprawą sporej ilości sosu sojowego jest znacznie ciemniejsza od pozostałych wersji zupy, a dodatkowo cechuje ją prawdziwa pikanteria uzyskana poprzez czarny pieprz i olej chilli. Wśród dodatków znajdziemy szczypiorek, wodorosty, pędy bambusa i jajko na twardo.
  • miso-ramen – wywar przygotowywany jest na bazie mięsa z kurczaka i ryb, a dodatkowo mocno doprawiany pastą miso i odrobiną białego pieprzu. Oprócz makaronu, spróbujemy też w niej kawałków wieprzowiny, kiełków sojowych, sezamu, czosnku, cebuli i kapusty pekińskiej.
  • chashu-ramen – do klasycznej, a zarazem podstawowej wersji ramenu dodawane są plastry pieczonego w wywarze, ale delikatnego boczku o niezaskakującej nazwie chashu.
  • shio-ramen – japońska wersja typowej chińskiej zupy. Bulion gotowany na wieprzowinie albo kurzym mięsie. Odtłuszczony, lekki i o przyjemnej, złocistej barwie. Znajdziemy w nim drobiowe pulpeciki lub kawałki mięsa drobiowego i ryby, pędy bambusa, szczypiorek lub cebulę oraz kapustę pekińską.

Leave a Comment