Przejdź do treści
Wczytuję...

starszy mężczyzna

Pewnie nie raz z podziwem spoglądaliśmy na swoich dziadków – pomimo sędziwego wieku często pozostają w całkiem dobrej formie, śmieją się, żartują i chętnie spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi. Zastanawiamy się, jak będzie wyglądała nasza starość. Czy będziemy zdolni funkcjonować normalnie, czy też zostaniemy przez chorobę przykuci do łóżka? Pamiętajmy, że przyszłość zależy od teraźniejszości, dlatego warto przeanalizować swoją dietę i styl życia.

W POSZUKIWANIU WYJĄTKOWEGO GENU

Zaskakujące jest, że na odległej, maleńkiej japońskiej wysepce Okinawa żyje najwięcej stulatków na świecie. I wcale nie chodzi o niskie zaludnienie! Aż 33 osoby na 100 tysięcy mogą pochwalić się wiekiem przekraczającym „okrągłą setkę”. Naukowcy już od 35 lat żywo interesują się tym zjawiskiem, z czego przez 25 lat rząd Japonii sponsorował większość badań. Sprawdzano między innymi i analizowano szczególne, dodatkowe geny mieszkańców i badano tajemniczy mikroklimat. Wszystko to, co mogłoby odróżniać japońską społeczność i przyrodę od reszty świata. Niestety nic wyjątkowego nie znaleziono. A może i na szczęście?

TACY JAK WSZYSCY

Okazuje się, że zarówno cała wyspa, jak i jej mieszkańcy są zbudowani identycznie, co reszta świata. Z tym wyjątkiem, że Japończycy nie tyją wraz z upływającym czasem (co jest obserwowane w innych kulturach), a także w porównaniu z innymi chorują aż o 50% rzadziej na raka i o 80% na serce. Otrzymują zatem bardzo wiele od życia, a oddają tylko odpowiednio zbilansowaną dietę i pozytywne nastawienie. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez prof. Makoto Suzuki, Bradley’a J. Willcox i Craiga Willcox i zebranych w książce „The Okinawa Program” z 2004 roku. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy również dożywali ponad stu lat!

ZASADA SIÓDEMKI

Z pewnością na uwagę zasługuje ogromne przywiązanie do „zasady siódemki”, którą z pewną dozą dyscypliny udałoby się wcielić nawet w nasze zabiegane życie. Mówi ona o tym, aby wszystko co robimy, odpowiadało cyfrze 7. 7 razy w ciągu dnia powinniśmy spożywać owoce i warzywa, 7 razy powinniśmy sięgać po szklankę z wodą, dostarczać 7 razy dziennie rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste, spać powinniśmy minimum 7 godzin i codzienny spacer, który zapewni organizmowi odpowiednią dawkę ruchu – również powinien wynosić najlepiej 7 kilometrów.

POSZANOWANIE TRADYCJI I SPOKOJU DUCHA

Mieszkańcy Okinawy żyją w malowniczym miejscu. Ich wyspę otaczają rozległe wody, a w nich znajdują się kolorowe rafy koralowe. Wraz z wszechobecną przyrodą nauczyli się funkcjonować tak jak ona – poddawać się zmianom, nie unosić gniewem, głęboko, ale spokojnie oddychać. Poszanowanie dla pradawnych tradycji i wyciszenie jak również radość z najmniejszych drobiazgów i spędzany czas z jakże cennymi najbliższymi. Mieszkańcy nauczyli się traktować każdy dzień tak, jakby miał być ich ostatnim, dlatego na przekór losu ich dni się nigdy nie kończą.

Tak samo jak w całej Japonii przywiązują ogromną wagę do posiłków, zarówno do ich przygotowywania jak i spożywania. Podawane jedzenie jest estetyczne, różnorodne i smaczne, ale też piękne (bywa, że upiększają posiłki nawet prawdziwymi kwiatami). W trakcie konsumpcji nigdzie się nie spieszą i nie rozmawiają, za to dokładnie przeżuwają i napawają się smakiem. Dzięki temu do mózgu zdąży trafić informacja o rozpoczęciu posiłku, a układ trawienny w spokoju rozpocznie swoją pracę. Niezestresowany człowiek, oznacza przecież rozluźniony organizm.

SPECYFIKA DIETY

Dieta stulatków jest niezwykle mocno rozbudowana. Na przestrzeni wieków skomponowali przepisy gromadzone z Japonii, południowo-wschodnich Chin oraz Tajwanu. Z obserwacji wynika, że łącznie do ich przyrządzenia potrzebują około 200 produktów. Co ciekawe 35 wykorzystują regularnie, a aż 18 w codziennym użytku. To znacznie odbiega od naszych kaw z mlekiem, ziemniaków z kotletem, kanapek z serem i rozmaitych fast foodów.

Przede wszystkim powinniśmy także zwrócić uwagę na fakt, że mieszkańcy Okinawy nie przybierają wraz z wiekiem na wadze. To zasługa nie tylko zbilansowanej diety, ale także niedojadania z powodu powolnego spożywania posiłków. Naukowcy policzyli, że jedzą oni około 500 kcal mniej, niż wynosi ich dzienne zapotrzebowanie. Dzięki temu nie borykają się z chorobami serca, cukrzycą czy udarami.

ZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI

Japończycy spożywają przeważnie ryż, soję, słodkie ziemniaki, a także ryby, owoce morza i warzywa. Po głębszej analizie w przeciągu 35. lat badań okazało się, że produkty wykorzystywane do przyrządzania potraw w większości zawierają flawonoidy. Są to najsilniejsze ze znanych przeciwutleniaczy, które spożywane w ogromnych ilościach potrafią opóźnić procesy starzenia się nie tylko organizmu, ale również skóry i pogody ducha. W naszych sklepach flawonoidy znajdziemy m.in. w malinach, cytrusach, aronii, soi, czerwonym winie, nasionach lnu i kakao.

I choć po przeczytaniu artykułu może wydawać się trudne wcielenie wszystkiego na raz w zabieganą codzienność, to i tak nawet dla kilku dodatkowych i radosnych miesięcy życia, powinniśmy spróbować, choć minimalnie ulepszyć ważne migawki dnia.

Leave a Comment