Przejdź do treści
Wczytuję...

Suimono-Przejrzysta zupa japonska

Najpopularniejszą zupą japońską jest bez wątpienia misoshiru. Jest ona gęsta i niezwykle aromatyczna. Z kolei jej głównym przeciwieństwem jest zupa suimono. W odróżnieniu od swojej poprzedniczki cechuje ją prostota i przejrzystość, ale w swoim wyjątkowym połączeniu smakowym może bez wątpienia się z nią równać.

Suimono oznacza dosłownie w języku japońskim „rzecz do picia”. Podawana jest zawsze na początku uroczystego, wielodaniowego posiłku. Zupa ta składa się z delikatnego, ale aromatycznego wywaru i jedynie trzech składników.

TYLKO TRZY SKŁADNIKI

Dwa z nich są zazwyczaj stałe, zaś trzeci musi być zaskakujący, odmienny. Pierwszy z nich nadaje zupie kierunek, w którym będzie ona smakowo podążać. Może to być krewetka, kawałek kurczaka albo ryby, sezonowe warzywo. Drugi jest urozmaiceniem pierwszego, jego pięknym przedłużeniem i tak – może to być marchewka, fasolka szparagowa czy grzyby shiitake. Ważnym jest, aby był dekoracyjnie pokrojony i swoją urodą rozpoczynał poczęstunek. Trzeci składnik jest zaskoczeniem, urozmaiceniem i całkowitym zaprzeczeniem wszystkiego, co do tej pory znajdowało się w zupie. W tradycyjnych przepisach japońskich proponuje się młode gałązki pieprzu kwiatowego, dziką pietruszkę albo cytrus, który w smaku przypominałby nam połączenie mandarynki z cytryną.

PODSTAWA W ZUPIE

Ichiban dashi jest podstawą, głównym filarem zupy suimono. Jest także prostym, ale aromatycznym i złożonym wywarem rybnym, bez którego kuchnia japońska nie byłaby taka różnorodna smakowo. Do jego przygotowania wykorzystuje się kombu i katsuobushi. Niekiedy również samo kombu czy też wywar z przytoczonych wyżej grzybów shiitake. Z tak przygotowanego bulionu możemy również stworzyć bardziej rozbudowany niban dashi (używany do misoshiru).

Leave a Comment