Przejdź do treści
Wczytuję...

yakisoba

Japońskie ulice przepełnione są straganami ze świeżo robioną żywnością. Zamiast sztucznych fast foodów pełnych konserwantów i barwników możemy zjeść szybko przygotowane kotleciki, pierożki na parze a nawet smażony makaron z mięsem i warzywami. Ten ostatni znajdziemy również w restauracjach, w których traktowany jest jako danie główne lub przystawka. Co ciekawe makaron yokisoba nakładany jest nie tylko w głębokich talerzach, ale także w bułce od hod doga i nosi wtedy nazwę yokisoba-pan.

HISTORIA POWSTANIA

Yakisoba po raz pierwszy pojawiło się na straganach przy japońskich uliczkach dopiero w XX wieku. Danie to nie jest zatem tradycyjną, wielowiekową pozycją z kulinarnych kart historii. Do Japonii przybyło (z resztą jak wiele różnych potraw) z Chin. Tam nazywane było chow mein i składało się z bazowych składników jak makaron, warzywa i mięso. Japońska wersja została oczywiście jak zawsze udoskonalona i dostosowana do preferencji smakowych mieszkańców wyspy.

CO TO JEST YAKISOBA?

Jak sama nazwa wskazuje yakisoba, to po prostu ‘podsmażony makaron’. Samo soba oznacza grykę, jednak nie znajdziemy jej tam ani grama. Soba w nazwie yakisoba oznacza chiński makaron chuuka soba zrobiony wyłącznie z mąki pszennej i dodatkowo aromatyzowany przyprawami przypominającymi popularny sos korzenny o nazwie Worcestershire. Taki sam makaron używany jest z resztą do popularnej zupy ramen.

JAK POWSTAJE YAKISOBA?

Podsmażony makaron mieszany jest z kawałkami mięsa wieprzowego lub kurczaka, warzywami (jak np. poszatkowana kapusta pekińska, kiełki fasoli, cebula i marchewka), a dodatkowo polewany sosem yakisoba. Tak przygotowana potrawa to jedynie jej baza, którą można urozmaicać i zamieniać. Mięso można zastąpić krewetkami, a wyjątkowego smaku nadadzą np. marynowany imbir, proszek z wodorostów czy rybne płatki.

SOS YAKISOBA

Japończycy uwielbiają rozmaite sosy i to właśnie one zamiast przypraw nadają daniom wyjątkowy, orientalny smak. W sosie używanym do makaronu yokisoba znajdziemy cukier, mirin, ketchup, korzenny sos Worcestershire, sos ostrygowy i oczywiście obowiązkowo sos sojowy.

Leave a Comment